חבילות בנתיב הגנים

תמונה-ראשית-דף-נתיב-הגנים-n34ybn81xwsc196j44r9zegcss8c4wz0or9wx7k5fs

טיול ספארי בנתיב הגנים מגבש את המשפחה ומספק את יצר הסקרנות וההרפתקאות. לראות מה שאחרים חולמים, מפגש עם טבע בראשית וחיות בר בסביבתם הטבעית.

הודסהורן – בירת היען של העולם במסלול נתיב הגנים. הודסהורן ידועה כעיר בירת גידולי היענים העולמית. העיר נוסדה בשנת 1847 ונקראת על שם הברון פיטר פון Rheede פון Oudtshoorn, שמת בשנת 1773 בדרכו לקייפ להיות המושל. העיר ממוקמת ברכס הרי הסוורטברג בגובה של 300 מ' מעל פני ים, לכיוון הצפון והרי אוטניקואה לדרום. נוצות היען היו פריטי חובה של האופנה הגבוהה לפני מלחמת העולם הראשונה. הבום הגדול לנוצות החל בסביבות 1870. בשיא התקופה היו יותר מ 75,000 יענים באזור מדבר הקארו הקטן ויצוא הנוצות הגיע ל- 450,000 ק"ג בשנה. תקופת השפל של מלחמת העולם הראשונה ולאחר מכן הצנע הביאה חקלאים רבים לפשוט את הרגל. בשנים מאוחרות יותר, התעשייה קמה לתחייה עם הביקוש לעור יענים, בשר בילטון, ביצי יענים ונוצות. כיום יש כ- 90,000 יענים במחוז הקארו הקטן. הנקודה היהודית, במחצית המאה ה-18 החלו להגיע להודסהורן מהגרים יהודים מליטה ופולין והחלו להשתלט על המסחר בנוצות היענים. בשלב מסוים כל משרות הכבוד של העיר היו בידי יהודים והמקום ניקרא בחיבה "פולין הקטנה". היהודים הקימו שני בתי כנסת מפוארים שאחד מהם שרד עד היום ומשמש כמוזיאון עירוני עם הרבה יודאיקה.

 

מערות הקנגו מיתוס נפוץ מספר, שהמערות התגלו לראשונה על ידי איכר מקומי בשם יעקובוס ואן זיל )לאחר שהאולם הראשון, "האולם של ואן הזיל", נקרא על שמו( – למרות שמחקר אינו מגלה מישהו בשם זה באזור קנגו ב-1770 וחוץ מזה – עכשיו אנחנו יודעים שהמערות היו ידועות לאדם מאז תקופת האבן הקדומה. במאה ה -19, הכניסה למערות עלתה 5 דולרים Rix – שווה הערך המודרני של כ 500 ראנד אלא שאפילו זה לא הרתיע כמה תיירים הרסניים, ורבים מהם יצאו משם עם חלקים של נטיפים וזקיפים עדינים למזכרות או בחריתת שמות על הקירות .

בתגובה, מושל מושבת הכף, הלורד צ'ארלס סומרסט, פרסם את תקנת המערות הראשונה בשנת 1820. חוק מספר 1 נועד להגן על המשאבים הסביבתיים של דרום אפריקה, הוא אסר על איסוף של מזכרות, וכל מי שניתפס מזיק או גורם נזק למערות נקנס. כמו כן נקבעו דמי כניסה שהיו משולמים לקצין המחוז – שמונה לאחראי אכיפת הכללים. רוב התגליות המשמעותיות ביותר במערות נעשו על ידי המדריך הראשון במשרה מלאה, ג'וני ואן ווסנאאר .– שכיהן במשך 43 שנים: משנת 1891 עד לפרישתו בשנת 1934. ג'ני פתח הרבה תוואים והציג לאלפי אנשים את מראות ההוד של מערות קנגו 1, שהיו בחלק של המערות שהציבור יכל לבקר. חשוב לציין ,עם זאת בברור, שהמערות היו ידועות לאדם הרבה לפני האירופים הראשונים שנחתו בקייפ .

הממצאים האחרונים – כלים מסוימים שנותרו מאחור במוקדים עתיקים בפתח המערה מוכיחים שבני האדם חיו במקום מוגן זה לפני כ- 80,000 שנה.

 

הלגונה של נייזנה במסלול נתיב הגנים היא מקום מושלם לספורט ימי או פשוט מנוחה והתרשמות מיופיו המדהים של המפרץ. העיירה נייזנה נבחרה כעיירה הנבחרת לבלות בה חופשת האהבה. העיירה שוכנת במרכז אגן הלגונה ומוגנת על ידי שני "הראשים של נייזנה "– שני צוקי אבן חול המתנשאים משני צדדי ערוץ עמוק שדרכו הגאות ושפל זורמים לאוקיינוס .

בראש המזרחי ישנם נופים מרהיבים ומסעדה נעימה. הראש המערבי הוא בבעלות פרטית שמורת טבע – פדרבאד. הלגונה של נייזנה היא אחד המקומות הבודדים בעולם שתומכת בגידול מסחרי של צדפות והעיר ידועה בצדפות הטריות שלה, כמו גם הבירה המקומית שנעשית באופן מקומי במבשלת של מיטשל. המקום עשיר בהיסטוריה והמוזיאונים של נייזנה בהחלט שווים ביקור: מוזיאון בית מילווד, ומוזיאון הדייג בכלא הישן. ישנן גם אטרקציות רבות אחרות באזור נתיב הגנים, מיערות הגשם השופעים מסביב, פארק הבופאלו בעמק הסמוך, שמורה הטבע פדרבאד אליה ניתן להגיע בחבילת סיור במעבורת מהמעגן, חוף Noetzie, ומגוון רחב של מסעדות ושווקים של אומנים ובעלי מלאכה. היער, אחד הגדולים ביותר שנותרו בדרום אפריקה עם עצים מקומיים נדירים, צפוף מאוד ובלתי חדיר באזורים מסוימים. היישוב נייזנה הוקם במקור על ידי ג'ורג' רקס במאה ה-19 כנמל למסחר בעצי היער. היער כמעט הושמד כתוצאה מהכריתה הפראית, אך לבסוף נמלט מחורבן בשל מדיניות שימור לטווח ארוך שהונהגה ב-1880. עדרי פילי היער לא היו כל כך ברי מזל, והם כולם נעלמו פרט למספר נקבות בודדות. אולם את ציפור "הלורי של נייזנה" היפה והחמקמק עדיין ניתן לראות בשטח, כמו גם מגוון גדול של ציפורים אחרות וכמה אנטילופות קטנות.

 

הפרק הלאומי צ'יצ'יק מה במסלול נתיב הגנים משתרע בין הים והרי הצ'יצ'יקמה, לאורך נתיב הגנים, אחד מהחופים היפים ביותר בעולם. הפארק, המשתרע על 80 ק"מ לאורך החוף בין נייצ'אר וואלי ונהר הסערות. הפארק כולל מגוון של מערכות אקולוגיות שונות – יער חורש טבעי ,מטעים מסחריים ,Fynbos, ואזורים שמתגלים בין גאות ושפל. הפארק מציע נוף מרהיב ומסלולי הליכה. הפארק הלאומי צ'יצ'יקמה הוא הפרק הימי הלאומי הראשון שהוכרז באפריקה, והשלישי ברשימת הביקורים מתוך 20 הפארקים הלאומיים בדרום אפריקה. ביער יש יותר מ 30 מינים של עצים מקומיים – ביניהם יש כמה עצים מסיביים, הגבוהים שבהם בגובה של עד 36 מטרים ,חלקם בני יותר מ 1000 שנה.