חבילות למפלי ויקטוריה

מפלי ויקטוריה המפל הראשי

מפלי ויקטוריה הם אחד משבעת פלאי עולם. רוחב מפלי ויקטוריה 1,688 מ' וגובה נפילת המים 104 מ' , כמעט כפול מעומק הנפילה של מפלי הניאגרה. מפלי ויקטוריה יוצרים ענן קבוע של רסיסי המים ומשחק קרני השמש יוצרים קשת תמידית מעל ערוץ נהר הזמבזי הגועש. המפלים הרועשים והקוצפים, רסיסי מים והקשתות הצבעוניות הם חלק מחוויות המקום. כמו הביקור ביער הגשם והאנדרטה לזכר דיווד ליוינגסטון, האירופי הראשון שכף רגלו דרכה במקום ושקבע את האמירה: "אפילו מלאכי מרום היו נשארים נפעמים נוכח המראה השגיב". שייט לאור השקיעה בנהר הזמבזי הוא חוויה רומנטית בלתי נשכחת כאשר בין האיים הפזורים בנהר אפשר לצפות בקבוצות פילים השוחים בין האיים במעלה מפלי ויקטוריה או בעדר היפופוטמים הטובלים במים.

יציאה יומית מיוהנסבורג

מיקום

העיירה מפלי ויקטוריה ממוקמת במחוז Matabeleland בצפון זימבבואה. העיירה שוכנת על הגדה הדרומית של נהר ה- Zambezi בקצה המזרחי של מפלי ויקטוריה. כביש ומסילת רכבת מחברים מדרום מזרח את מפלי ויקטוריה עם Hwange כ- 109 ק"מ והעיר בולאוואיו (440 ק"מ),. שדה התעופה מפלי ויקטוריה נמצא במרחק 18 ק"מ מדרום ,וממנו יוצאות טיסות בינלאומיות ליוהנסבורג ולנמיביה. המפלים נמצאים במחצית אורכו של נהר ה- Zambezi במיקום 17° 51' S, / 25° 41' E מפלי ויקטוריה נגישים מכל היעדים המרכזיים באפריקה והעיירה מהווה נקודת יציאה לספארי בזמביה, זימבבואה, בוצוואנה ודרום אפריקה.

מזג אוויר באזור מפלי ויקטוריה ניתן להבחין בשלוש עונות שנה . מאי-אוגוסט קריר ויבש, עם טמפרטורות גבוהות מהממוצע,25-27 מעלות צלזיוס, ונמוכות בממוצע בין 7-10 מעלות צלזיוס. ספטמבר-אוקטובר / נובמבר חם ויבש, עם שיאים בממוצע בין 32-34 מעלות צלזיוס. ונמוכות בממוצע בין 15-19 מעלות צלזיוס. נובמבר / דצמבר-אפריל, חם ולח, עם לחות גבוהה. אזור מפלי ויקטוריה נהנה מחורף מתון ויבש מיוני עד אמצע אוגוסט, דבר שהופך אותו ליעד תיירותי בכל ימות השנה.

האביב בתחילת אמצע נובמבר הוא נוח עד חם עד בוא הגשמים, ואז הוא הופך להיות חם ורטוב ויישאר כך בכל עונת הגשמים עד סוף אפריל ! . עונת הגשמים מתאפיינת בממטרים פתאומיים עם סופות ברקים ,שלאחר זמן קצר הופכים שוב לשמיים בהירים ,עם שמש שזורחת במלוא עוזה. עונת הגשמים השנתית מתחילה באמצע חודש נובמבר, אבל רק בחודש ינואר מגיעים מי הגשמים ממקורות נהר הזמבזי באנגולה אל מפלי ויקטוריה אז מתחילה תקופת "המים הגבוהים" עבור שייטי הרפטינג. שיאו של השיטפון השנתי, חל בדרך כלל בסביבות חג הפסח. בתקופה זו , החל ממרס ועד מאי פעילות הרפטינג מופסקת . העונה היבשה נמשכת מחודש מאי ועד חודש אוקטובר. דרך הסתיו של חצי הכדור הדרומי, החורף ואביב. הקיץ בעונה הרטובה עצמה, המכונה גם "העונה הירוקה", מתחילה בדרך כלל עם הגשמים בנובמבר.

מידע חשוב

  • תשלומים (גם קניות) יתקבלו רק במטבע חוץ כלומר: דולר אמריקני. יש להשתמש בשטרות כסף בערכים נמוכים, מכיוון שלא תמיד נימצא עודף.
  • כרטיס אשראי של ויזה, מקובל יותר מאשר כרטיס אשראי של מסטרקארד.
  • ויזה משולבת לזימבבואה וזמביה מאפשרת כניסה ללא הגבלה לשתי המדינות במשך 30 יום.
  • מומלץ לנוסעים לזימבבואה לקחת טבליות נגד מלריה לפני הכניסה למדינה אם מבקרים באזורים כמו מפלי ויקטוריה, Hwange, Kariba, Gonharezhou, ועמק נהר ה- Zambezi
  • שחייה בנהרות ובסכרים יכולה להיות מסוכנת בגלל בילהרציה.
  • מומלץ להיות מבוטח בביטוח רפואי וחילוץ אווירי. במדינות אילו אין תוכנית לאומית לרווחה ובריאות.
  • יש להקפיד על רחיצת ידיים לעתים קרובות עם סבון ,רצוי במים חמים, ולהקפיד על שתיית מים מינרלים בלבד!
  • באכסניות ובמקומות קטנים לא מקבלים כרטיסי אשראי. גם בתחנות הדלק במפלי ויקטוריה לא מקבלים כרטיסי אשראי.
  • ניתן למצוא אינטרנט קפה ורשתות טלפון סלולארי פעילות במפלי ויקטוריה.

מה כדאי לראות ולעשות באזור

מפלי ויקטוריה- שמורת המפלים

מומלצת ביותר בטיול שכזה היא תצפית אל מפלי ויקטוריה, אחד משבעת פלאי עולם. רשת השבילים מובילה דרך יער הגשם המקיף את "העשן רועם". שוכרים מטרייה, מעיל גשם, ומבלים בשמחה מספר שעות פשוט בבהייה אל נופים מדהימים של אחד מפלאי הטבע של העולם.

 

שייט בנהר הזמבזי

שייט על נהר ה- Zambezi היא דרך נפלאה להירגע וליהנות מיופיו של הנהר. אפשר לצפות בזמן השייט במגוון של בעלי חיים, כולל קרנפים, פילים וקרוקודילים, מינים שונים של ציפורי מים ויבשה, ולפעמים אפילו היפופוטמים סביב הסירה… ניתן לבחור בשייט של בוקר, צהריים או שייט לאור השקיעה. זוהי חוויה שונה לחלוטין מהשלווה והשקט של ספארי בקיאקים, המאפשרת להכיר את נהר ה- Zambezi מנקודת מבט אחרת.

 

ביקור בשמורה פרטית במפלי ויקטוריה

לאחרונה שוחררו לתוך השמורה ארבעה קרנפים שחורים, הראשונים באזור מאז 1982. שלושה קרנפים ממין נקבה שמקורם בחוות חיות הבר היתומות Chipangali בולאוואיו. הקרנף הזכר נולד בשמורת Imire בתוכנית הגידול האינטנסיבי של הקרנף שחור. במשך שנה הוחזקו ארבעת הקרנפים במתחם סגור, כדי לאפשר להם להסתגל לתנאים המקומיים ולהתרגל לצמחיה המקומית, אשר תהווה חלק מהתזונה החדשה שלהם. הקרנפים נמצאים כיום תחת פיקוח והגנה של ארבעה שוטרים ושני גששים.

 

שוק עבודות היד בעיירה

לרכישת מזכרות, שוק עבודות היד שווה ביקור. רצוי להצטייד בשטרות ראנדים דרום אפריקאים בערך נמוך.

 

סיור ביער הגשם

האזור סביב מפלי ויקטוריה מעניין מאוד בתצורה האקולוגית שלו. רסיסי המים מהמפלים יצרו צמחיה צפופה ויחד עם העצים העתיקים מהווים את יער הגשם. יער זה מכיל מיני צמחים נדירים ומספר יונקים קטנים, כולל חזיר יבלות, קופי vervet וקודו מסורטט. שני פארקים לאומיים קטנים יחסית חופפים אחד לשני לאורך מפלי ויקטוריה- , Mosi OA Tunya הפארק הלאומי של זמביה, והפארק הלאומי מפלי ויקטוריה בזימבבואה. שתי שמורות הטבע משמרות את היופי הטבעי של מפלי ויקטוריה והאזור המקיף את המפלים. במרחק מה מהמפלים, הסביבה הופכת במהירות למקום חם, יבש ופראי. בהליכה לאורך השבילים בתוך הפארק הלאומי מפלי ויקטוריה, אפשר לראות יער עבות בצד אחד ובצד השני יער miombo יבש, ניתן לראות שילוב יוצא דופן של חיות הבר משתמשות בפסי הרכבת והכביש כדי לחצות לצד השני.

 

טיסה של מלאכים

טיסת תצפית אווירית מעל מפלי ויקטוריה בשני הצדדים, זמביה וזימבבווה. הטיסה במסוק נמשכת 13 או 30 דקות, ומספקת אפשרויות רבות לצילום אווירי – הדרך הטובה ביותר לראות את המפלים במלוא הדרם.

 

 

טיול על הגשר

מסע בזמן לאחור של מאות שנים תחת הגשר על מפלי ויקטוריה: ססיל ג 'ון רודס היה אז המושל שהגה את תוכניות מסילת הרכבת מקייפטאון לקהיר. הטיול מגלה כיצד הגשר נבנה וכיצד קטר מלא הועבר על פני הערוץ, לפני סיום בניית הגשר .

 

ספארי

ספארי לילה בשמורה פרטית, חוויית ספארי בשבילים במקביל לנהר הזמבזי בעקבות חיות הבר בשמורה, בהדרכת מדריכים מקצועיים. גן עדן מרהיב של מגוון חיות הבר האפריקאיות, סיור תוך הקשבה לקולות, לריחות ולמראות של היער האפריקאי ובסיום ארוחת ערב בשטח.

 

ערוץ באטוקה

ערוץ Batoka הוא אתר מורשת עולמי הנמצא על גבול זמביה וזימבבואה. הערוץ מתאפיין בצוקים תלולים ובמים עמוקים ולכן מהווה הערוץ מכשול מעבר לבעלי חיים רבים .הערוץ הינו אחד מריכוזי הציפורים והדורסים הצפופים ביותר בעולם, כולל זנים נדירים הנמצאים רק באפריקה כגון: טיטה ופלקון.

 

צפרות

עולם בעלי הכנף סביב מפלי ויקטוריה הוא יוצא דופן. ניתן להבחין בצפייה אקראית מעל 400 מינים של ציפורים כמו: Fish Eagles, Egyptian Geese , Kingfishers, Bee-Eaters, Ibis, Storks, Egrets , Herons ומינים נדירים, כמו הבז Taita, Rock Pratincoles African Skimmers, Ffinfoots African ועוד 36 מינים של עופות דורסים, 16 מתוכם נמצאים תחת הגנה מיוחדת.

 

הפארק הלאומי זמבזי

במרחק של שישה קילומטרים ממפלי ויקטוריה, נמצא הפארק הלאומי, Zambezi חבל ארץ פראי סבוך ,עשיר בבעלי חיים, המשתרע לאורך הנהר לאורך 40 קילומטרים. הפארק הלאומי נמצא על גדות הנהר בין עצי Ilala והיפופוטמים המשתכשכים במים.

 

ספארי בסירות קאנו

ספארי חתירה בסירות קאנו במורד העליון של נהר ה- ,Zambezi פגישה עם חיות הבר שהנהר הוא מקור החיים שלהן. היפופוטמים הרובצים בבריכות בוץ, פילים רוחצים בנהר וקרוקודילים המתחממים בקרני השמש. הדבר הנפלא בספארי בסירות הקאנו הוא המגוון עצום של הדרכים, בהן אפשר ליהנות מהיופי המדהים של נהר ה- .Zambezi

 

ספארי על פילים

הנאה ממסע יוצא דופן ומלהיב בישיבה על גבו של המלך האמיתי של החיות -הפיל, לאורך השבילים העתיקים בשמורת מפלי ויקטוריה! חוויה של מערכת יחסים בין האדם והפיל המודרני באפריקה. רכיבה בתוך השקט של הטבע לתצפית מהנה על בעלי חיים בשמורת Victoria Falls כמו: הקרנף לבן, צבי מים, זברה, ג 'ירפה. כמו כן, תצפיות על נקיקים מרהיבים והנוף הייחודי של מתזי הרסיסים ממפלי ויקטוריה, 3 ק"מ בלבד משם, חוויה בלתי נשכחת לכל הדעות !

 

גלישת מצוקים

גלישה במורד של 53 מטר לתחתית הערוץ ,בעזרת מיטב הציוד הטכני המתקדם.

 

קפיצות בנג'י

קפיצת בנג'י במפלי ויקטוריה היא אחד האתגרים המוצעים במפלי ויקטוריה. מקום הקפיצה ממוקם במרכז הגשר על נהר הזמבזי, בין הגבולות של זימבבואה וזמביה, כשמפלי ויקטוריה ברקע. יש אומרים שזהו אחד מהמקומות הטובים בעולם לקפיצת בנג'י. בחן את גבולות הפחד שלך לחוות את התחושה האמיתית של פחד מגובה של 111 מטרים !!!  בקפיצה אל ערוץ נהר ה- Zambezi . תמורת תשלום נוסף ניתן לקבל DVD המתעד את הניסיון המפחיד שלך!

 

רפטינג בנהר

אחת החוויות הכי פופולאריות במפלי ויקטוריה, rafting במורד נהר ה-, Zambezi לא עבור בעלי לב חלש….

 

דייג

דייג 'תפוס ושחרר' הוא בילוי פופולארי בנהר ה- Zambezi העליון. הנהר הוא בית ל- 39 מינים של דגים בקטע הנהר מתחת למפלים ו 89 מינים בקטע מעל המפלים.

 

שייט סילוני

טיסה בסירה במהירות הגבוהה ממהירות מטוס, מול העוצמה האדירה של המפלים המפורסמים ביותר בעולם ואשדות הרפטינג', למרגלות אחד משבעת פלאי הטבע של העולם. חוויה אתגרית בלתי נשכחת בכוח הסילון.

 

הליכה לצד אריות

חוויה מדהימה, תוספת חווייתית מעולה לביקור במפלי ויקטוריה, הליכה לצד אריות. ההליכה אפשרית עם או בלי רצועות קולר בבוש האפריקאי, אפשרות לצילום וליטוף האריות.

 

מטוס זעיר מעל המפלים

טיסה מעצימה מעל מפלי ויקטוריה ב- floatplane – חוויה מעופפת המעניקה למבקרים מראה נוף עוצר נשימה של מפלי ויקטוריה, הפארק הלאומי Zambezi והסביבה, מבלי להפריע לבעלי החיים. אפשרות נהדרת עבור צלמים נלהבים.

dd

שנפגש על קפה?